Division & Area Results

Evaluation & International Speech Contests

Division A
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division A 3/7 First Place Roberto Matamoros  Steven Santamorena 
Runner Up Kevin Shannon  Premjit Gohel 
Area 112/22 First Place Roberto Matamoros  John Lewis 
Runner Up Constance DeGroat  Premjit Gohel 
Area 12
Area 132/15 First Place Kevin Shannon  Steven Santamorena 
Runner Up    
 
Division B
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division B
Area 21
Area 22
Area 23
Area 241/15 First Place Peter Smith  Matt Pekar 
Runner Up Andrew Szczepanski   
Area 251/15 First Place Sheetal Parikh  Suzanne Borner 
Runner Up James Zukowski  Eugenia Mezhirova 
 
Division C
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division C
Area 311/6 First Place Gregg Peters  Gabrielle Jeannot 
Runner Up Tony Iams  Greg Hirshorn 
Area 321/6 First Place N/A  Darline Perpignan 
Runner Up    
Area 33
Area 341/15 First Place Alex McGuire  Mazie Zdanowich 
Runner Up Anne Mulligan  Timothy O'Sullivan 
 
Division D
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division D
Area 411/8 First Place Konstantza Popova  Wendy Battles 
Runner Up Michael Roh  Surabhi Ingle 
Area 421/13 First Place Chad Babcock  Rich Steel 
Runner Up Wilmer Lambert  Shirley Lan 
Area 43
Area 44
Area 45
 
Division E
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division E
Area 511/28 First Place Richard Franz  Carol Egan 
Runner Up Roger Brown  Elizabeth Vinciguerra 
Area 521/22 First Place Douglas Cloutier  Phillip Montgomery 
Runner Up Sugan Kumar  Linkash Diwan 
Area 531/6 First Place Chris Chessari  Henry Greene 
Runner Up Thomas Lore  Jeremy Anderson 
Area 541/15 First Place Rajasekhar Narayanan  Rajasekhar Narayanan 
Runner Up    
Area 551/15 First Place Ashley Black  Tyler Roth 
Runner Up Vivek Kumar   
 
Division F
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division F 3/7 First Place Cynthia Zaitz  Nancy Cook 
Runner Up Heather Ann Hunt  Jeremy Beckett 
Area 611/25 First Place Cynthia Zaitz  John Michaliszyn 
Runner Up Gabriella Michaliszyn  Jeremy Beckett 
Area 621/25 First Place Nancy Cook  Nancy Cook 
Runner Up Lisa Covi  Jonathan Boschen 
Area 631/27 First Place Heather Hunt  Brian David Crawford 
Runner Up Calla Vassilopoulos  Michelle DeDominicis 
Area 641/27 First Place N/A  N/A 
Runner Up    
 
Division G
Contest Date Position Evaluation International Speech
Division G
Area 711/9 First Place James Virnelli III  Jackie Kessler 
Runner Up Ben Biskynis  Craig Moore 
Area 721/21 First Place Cathy Kittle  Sudharsan Ramarao 
Runner Up Sudharsan Ramarao  Frank Palmari 
Area 731/23 First Place John Adams  Glen Harrison 
Runner Up   Mike Swider 
Area 741/16 First Place Lisa Morahan  Joseph Sohmer 
Runner Up Megan Long  Brandon Eastman 
Area 751/13 First Place William R. Daisak  Michael Townshend 
Runner Up Jacqueline Polukort  Ryan Fitzpatrick 
Area 761/30 First Place Brian Rush  Roland Nzaou 
Runner Up Linda Salzer